PBO 2024 – do 23.10.23

To już kolejna edycja Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Budżet obywatelski to proces, w trakcie którego mieszkańcy lokalnej wspólnoty bezpośrednio decydują o tym, jak rozdysponować cześć publicznego budżetu.

Serdecznie Państwa zachęcamy do udziału w tegorocznym głosowaniu. Zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu miasta Poznania na rok 2024. Głosowanie trwa od 2 do 23 października do godz. 12:00.

Na projekty rejonowe przeznaczone zostanie 20,4 mln zł, w tym 1,3 mln zł na małe i 19,1 mln zł na duże. W regulaminie PBO zagwarantowano, że środki na projekty małe zostaną przyznane każdemu rejonowi w równej kwocie: 100 tys. zł. Pieniądze na projekty duże będą – podobnie jak w poprzednich latach – rozdzielone za pomocą algorytmu (liczyć się będzie liczba mieszkańców oraz powierzchnia terenu).
Na projekty ogólnomiejskie zaplanowano 6,2 mln zł, w tym 4 mln zł na Zielony Budżet, 2 mln zł na projekty duże i 200 tys. zł – na małe. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 2 mln zł,
a rejonowego – 800 tys. zł.

Jak głosować?
Głosujemy wyłącznie elektronicznie na stronie https://pbo24.um.poznan.pl/i/pbo24/voting
Potwierdzenie oddania głosu odbywa się za pomocą kodu SMS (numer telefonu komórkowego będzie trzeba podać podczas uzupełniania formularza). Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie dokonanego wyboru. Jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos – kod należy wykorzystać w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji. SMS z kodem jest całkowicie bezpłatny, a numer telefonu jest potrzebny wyłącznie do przesłania wiadomości. Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Oznacza to, że z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Można więc poprosić np. kogoś z rodziny o udostępnienie telefonu, na który zostanie wysłany kod.
Osoby, które nie mają urządzenia z dostępem do internetu mogą przyjść do stacjonarnych punktów. W tych miejscach będzie można uzyskać techniczne wsparcie w głosowaniu. Będą się one znajdować w Urzędzie Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 (pok. 202), Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44.

Kto może głosować?
Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, jedynie w przypadku poznaniaków poniżej 13. roku życia konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Ile głosów można oddać?
Podczas głosowania można oddać maksymalnie 5 głosów:
– 3 głosy na projekty ogólnomiejskie (1 głos na projekt
ogólnomiejski mały, 1 głos na projekt ogólnomiejski duży, 1 głos
na projekt ogólnomiejski duży w ramach Zielonego Budżetu)
– 2 głosy na projekty rejonowe (1 głos na projekt rejonowy duży,
1 głos na projekt rejonowy mały).
Prawo głosu ma każdy mieszkaniec i mieszkanka Poznania. Wybrać można także mniejszą ich liczbę – ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania. Warto pamiętać, że głosujemy tylko raz i wtedy powinniśmy rozdysponować wszystkie przysługujące nam głosy.
Wyniki PBO24 poznamy do 30 listopada br.

Informację o PBO 2024, pełen opis wszystkich projektów rejonowych małych i dużych i ogólnomiejskich znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://www.budzet.um.poznan.pl/
i https://pbo24.um.poznan.pl/
Rozdysponuj swoje dwa głosy rejonowe (1 głos na projekt duży i 1 głos na projekt mały) na projekty związane z Dębcem. Głosuj!

Rejonowe duże – możesz oddać 1 głos
• Projekt nr RD‐X.1
Wilda-Dębiec-Świerczewo: rowerem na Wartostradę II
https://pbo24.um.poznan.pl/d/282

• Projekt nr RD‐X.2
Nasz sportowy fyrtel-sportowe zajęcia dla wszystkich
https://pbo24.um.poznan.pl/d/70


Rejonowe małe – możesz oddać 1 głos
• Projekt nr RM‐X.1
# Rowerowy Pit Stop na Wartostradę
https://pbo24.um.poznan.pl/d/366

Komunikaty